Geoankieta GZM - Zielony Burowiec - Dzielnica Katowic Przejdź do treści

Geoankieta GZM

PROSIMY O PILNE (NAJPÓŹNIEJ DO NIEDZIELI 30 CZERWCA 2024 R.) WYPEŁNIENIE ANKIETY ON-LINE GZM NT. KONCEPCJI VELOSTRADY KATOWICE-SOSNOWIEC - oto informacje:

 

  Aktualna koncepcja velostrady powstała w grudniu 2023 r. na zlecenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) i jest dostępna tutaj: ->koncepcja velostrady Katowice-Sosnowiec wg DMK Inżynieria (plik zip do rozpakowania).

  Po jej opublikowaniu szczegółową opinię techniczno-prawną przygotował zespół autorów współpracujących ze Stowarzyszeniem Prawo-Ekologia-Zdrowie, oto ->Opinia nt. koncepcji velostrady Katowice-Sosnowiec.

  Opinia Stowarzyszenia wprawdzie wskazuje na kilka "trudnych" punktów w przebiegu trasy (np. przejazdy przez ulice Bogucicką, Hallera, Borki) wynikających z ograniczeń terenowych, ale podkreśla bardzo korzystne perspektywy  ogólne (zwłaszcza na wschód od ulicy Bohaterów Monte Cassiono, aż do granicy z Sosnowcem, czyli w 3/4 przebiegu) oraz ciekawe, trafne rozwiązania w koncepcji (jak przejazd w tunelu pod linią kolejową LK161).

  Natomiast z głęboką i precyzyjnie umotywowaną krytyką spotkało się "omijanie" niedoszlego osiedla "lex Burowiec"  (patrz ww. Opinia, strony 4-6 i 10 oraz Załącznik D). Na Burowcu Velostrada jest sztucznie zawężona, kręci w łuku o promieniu 2m, wjeżdża wprost na chodnik osiedlowy, a jej nachylenie w koncepcji przekracza normy - w sumie w tym miejscu złamanych zostaje 8 standardów i norm GZM! To byłaby techniczna katastrofa, miasto Katowice powinno odzyskać utracone działki po nieczynnej lini kolejowej i poprowadzić tor velostardy prosto, tak jak przebiegały tory.

 

  GZM OGŁOSIŁO KRÓTKIE KONSULTACJE SPOŁECZNE - dlatego posimy Was o wyrażenie swojej opinii w ich ankiecie on-line wystarczy kliknąć w baner, ale koniecznie do niedzieli 30 czerwca 2024 r. Prosimy zwrócić uwagę na 3-cią stronę ankiety i ostatnie pytanie tamże "Jakie są Pana/Pani zdaniem najbardziej problematyczne miejsca w przebiegu Velostardy?" Prosimy o rozważenie wpisania tam opinii, która krytycznie odniesie się do zadziwiajacych zakrętów na Burowcu i zasugeruje "wyprostowanie" velostrady wg linii nieczynnej kolei.

Geoankieta_Click