Wnioski z wyroku WSA - Zielony Burowiec - Dzielnica Katowic Przejdź do treści

Wnioski z wyroku WSA

  Gdy wyrokiem WSA z 27 maja 2024 r. stwierdzono niezgodność z prawem uchwały "lex Burowiec" Rady Miasta Katowice z 9 maja 2023 r., a w uzasadnieniu wyroku sędzia WSA dosłownie zmiażdżył procedurę jej przyjmowania (m.in. zarzucając włodarzom Katowic naruszenie art. 2 Konstytucji  przez podważanie zaufania obywateli do organów władzy), można było liczyć, że w gmachu przy Młyńskiej 4 zostaną wyciągnięte jakieś proobywatelskie wnioski z wydarzeń wokół tej niesławnej uchwały. Niestety, nadzieje na to wydają się maleć.

 

  Po to mieszkańcy miasta zebrali kilkanaście kart z podpisami, aby zgodnie z uprawnieniem ustawowym na sesji absolutoryjnej Rady Miasta Katowice w dniu 20 czerwca 2024 r. wystąpił ich przedstawiciel i przedstawił twardą ocenę sytuacji po ww. wyroku WSA (kliknąć w baner):
Wystąpienie Adriana Sklorza na Radzie Miasta

 

  Jednak wystąpienia mieszkańca na sesji absolutoryjnej nie da się w pełni zrozumieć, bez obejrzenia wywiadu jakiego wcześniej, 6 czerwca 2024 r., udzielił red. Marcinowi Zasada w TVP Katowice Wiceprezydent Miasta (kliknąć w baner, oglądać od min. 3:34):

Wiceprezydent Waldemar Bojarun w TVP Katowice

Niekompetentni sędziowie WSA vs. kompetencje Wiceprezydenta Katowic?

Więc tytułem uzupełnienia: przewodniczący składu sędziowskiego, który oceniał zgodność z prawem uchwały "lex Burowiec" Rady Miasta Katowice, sędzia WSA (od roku 2014), profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, dr hab. prawa Artur Żurawik, to nie tylko autor kilkusetstronicowych monografii prawniczych w Wydawnictwie Beck (dwie wydane, jedna w druku), ale także współautor kilku zbiorowych monografii prawniczych Beck'a, w tym dwóch  monografii opracowanych pod redakcją Profesora Romana Hausera, wieloletniego Wiceprezesa i Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.
I to jest nasz cały komentarz do PR-owych popisów Pana Wiceprezydenta przed kamerą.

 

 

===

Natomiast pełne uzasadnienia ustne i pisemne wyroku WSA do uchwały "lex Burowiec" Rady Miasta Katowice udostępniamy na naszej stronie głównej - najwygodniej kliknąć przycisk START w Menu.

 

PS. Czytelnicy często pytają o porozumienie w sprawie velostrad, które władze miasta Katowice podpisały, a de facto je sabotują (precyzyjnie: działają w kierunku dokładnie odwrotnym, niż się do tego zobowiązały). Więc przypominamy ten kluczowy dokument podpisany przez wiceprezydenta Bogumiła Sobulę:  -> Porozumienie Katowice-Sosnowiec-GZM z 20 maja 2022 r. w sprawie budowy Velostrady nr 1